Jak rzemieślnicze huty szkła
czerpią z tradycji?

Proces tworzenia szklanego klosza to prawdziwy rzemieślniczy wysiłek

wymaga wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy. Klosze, które wykorzystujemy w naszych kolekcjach są ręcznie dmuchane przez wykwalifikowanych rzemieślników w hucie szkła o bogatej tradycji. BTBB Sp. z o.o. Huta Szkła to miejsce, w którym do dziś zachowany jest proces dmuchania szklanych kloszy, wykonywany z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły.

Proces tworzenia szklanego klosza rozpoczyna się od wielkiego pieca, w którym szkło jest podgrzewane do temperatury około 1200°C. Następnie wykwalifikowani hutnicy używają długiej i ciężkiej metalowej słomki, znanej jako rura do wydmuchiwania, aby pobrać porcję gorącej masy szklanej i wdmuchnąć powietrze bezpośrednio z płuc do produktu, który formują. Za pomocą drewnianych narzędzi łączą ze sobą obie warstwy szkła, tworząc wstępnie ukształtowaną bańkę.

Uformowana bańka jest następnie umieszczana w formie, gdzie poddawana jest procesowi dmuchania, który trwa od 10 do 60 sekund. Elastyczną masę szklaną wdmuchuje się do formy, wypełniając ją szczelnie aż do uzyskania pożądanego kształtu. Hutnicy zdejmują klosz z formy, odbijają go od rury metalurgicznej i poddają procesowi powolnego chłodzenia w odprężarce.

Cały proces dmuchania szklanego klosza jest wykonywany przez zespół wykwalifikowanych rzemieślników, którzy współpracują ze sobą. Zazwyczaj zespół składający się z 5 do 10 osób pracuje razem, aby upewnić się, że klosz jest prawidłowo uformowany i spełnia najwyższe możliwe standardy. Ten wspólny wysiłek w połączeniu z rzemieślniczym podejściem do dmuchania szkła gwarantuje, że każdy produkowany przez nas klosz jest wyjątkowy i najwyższej jakości.

W naszych hutach szczycimy się tym, że zachowaliśmy rzemieślniczą metodę tworzenia kloszy. Wierzymy, że takie podejście zapewnia nie tylko najwyższą jakość produktu, ale także pozwala nam kultywować tradycje naszego rzemiosła. Dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie zaoferować szeroką gamę kloszy w różnych kształtach, wzorach i kolorach.